4th December 2022

FOLLOW US ON SOCIAL

Windows 10 miał być według niektórych głosów ostatnim z serii zupełnie nowych OS-ów Microsoftu. Okazuje się jednak, że gigant z Redmond przygotował dla użytkowników niemałą niespodziankę. Już niedługo na rynek trafi Windows 11, a pierwsze doniesienia wskazują, że może być to naprawdę udany system. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym wiadomościom odnośnie nowego OS-a sygnowanego logiem okienek.

Zauważalnie odmieniony design

Choć ciężko wysnuć poważne zarzuty wobec Windowsa 10 w kwestii designu, jego następca dostanie w tej kwestii sporo poprawek. Jak wskazują pierwsze zrzuty ekranu nowego systemu, tym razem będziemy mieli do czynienia z jeszcze większą ilością przezroczystości oraz zaokrągleń. Odświeżone zostaną również ikony, co prawdopodobnie jest pochodną jeszcze większego nacisku ze strony Microsoftu w kwestii ujednolicenia interfejsu na różnego typu urządzeniach.

Sporą nowością będzie odświeżenie menu „Start” i przeniesienie go w centralny punkt u dołu ekranu. Wraz z nim pojawią się tam przypięte do paska zadań aplikacje – pomysł bliźniaczy do tego, co znamy z OS-ów Apple, jednak wykonanie jest już nieco inne. Jak sprawdzi się takie rozłożenie bądź co bądź ważnego elementu? O tym przekonamy się już niedługo.

Widgety, aplikacje z Androida

Windows 11 zbliży się również nieco funkcjonalnością do smartfonów czy tabletów. Microsoft zaimplementował bowiem do swojego nowego systemu panel z widgetami. Będziemy tam mogli znaleźć dane pogodowe, najważniejsze wydarzenia czy elementy bezpośrednio wybrane przez użytkownika. Pierwsze kroki w tej materii amerykański producent zaczął stawiać już w Windowsie 10, bowiem niedawna aktualizacja wprowadziła zupełnie nowy panel tuż obok daty i godziny. Nie każdemu przypadł on jednak do gustu, a większość internautów prawdopodobnie wyłączyła go w przeciągu kilku chwil. Istnieje jednak duża szansa, że widgety w Windowsie 11 będą rozwiązaniem lepszym i bardziej lubianym przez użytkowników.

Sporym echem w świecie technologii odbił się także fakt, że w nowym systemie z logiem okienek doczekamy się możliwości uruchomienia aplikacji z Androida. Stworzenie emulatora na pewno nie było łatwe, jednak programiści Microsoftu prawdopodobnie stanęli na wysokości zadania. O tym, jak dokładnie nowa funkcja będzie działać przekonamy się po oficjalnej premierze, jednak już teraz można pokładać w niej duże nadzieje. Na ten moment wiemy, że do uruchomienia aplikacji potrzebne będzie zainstalowanie Amazon AppStore, gdzie znaleźć można tysiące programów codziennie używanych podczas korzystania z systemu Android.

Windows 11 to nie tylko powierzchowne zmiany i dodatkowe możliwości

Microsoft idąc z duchem czasu oraz wiedzą, że nowoczesne komputery nie służą już tylko do przeglądania internetu czy grania w proste gry, postarał się o to, by nowy ich nowy produkt był jeszcze wydajniejszy. Zapowiedzi to jedno, praktyka to drugie – okazuje się jednak, że w sprawie tego drugiego nie mamy się czym martwić. Do sieci wyciekły pierwsze porównania wydajności względem Windowsa 10 i okazuje się, że jest naprawdę dobrze! Użytkownicy powinni zostać uraczeni średnim wzrostem responsywności na poziomie 10-15%, co robi wrażenie.

Dobra optymalizacja powinna odbić się również na czasie działania urządzeń mobilnych. Według zapewnień producenta, te będą mogły pozostać bez źródła zasilania przez dłuższy czas. Nie wiemy jednak dokładnie, jak bardzo nowy system wpłynie na żywotność baterii.

Pozostając w zgodzie opiniami użytkowników, nowy Windows znacząco zmieni podejście do aktualizacji. Te mają być nie tylko mniejsze, ale również mniej się narzucać. Cały proces ma odbywać się w tle, bez większego wpływu na działanie urządzenia.

Kiedy premiera Windows 11?

Plan wydawniczy producenta rozprzestrzeniony jest na co najmniej kilka miesięcy. W pierwszej kolejności, oficjalną wersję Windowsa 11 do użytku dostaną recenzenci. Następnie produkt będzie można zakupić, a dopiero na końcu za darmo otrzymać w drodze aktualizacji systemu Windows 10 – użytkownicy chętni na wypróbowanie nowego systemu za darmo będą musieli wstrzymać się co najmniej do początku 2022 roku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *