4th December 2022

FOLLOW US ON SOCIAL

Pamięć RAM to jeden z tych podzespołów, który przez wielu jest niezbyt doceniany.  Mały, skromny, nierzucający się w oczy sprawia jednak, że multizadaniowość komputera można wzbić na zupełnie nowy poziom. Niektóre z firm starają się jednak zmienić czysto fizyczny wizerunek RAM-u, oferując naprawdę wymyślne kości pamięci. W ostatnim czasie do sieci trafiło sporo zapowiedzi designerskich podzespołów, na które naprawdę warto rzucić okiem – choćby w ramach ciekawostki.

ADATA XPG Spectrix – kolorowo, choć stonowanie

Nowe kości XPG Spectrix D45 oraz D45G przeznaczone są dla użytkowników, którzy doskonale wiedzą na czym im zależy. Warianty pojemności nie są jednak specjalnie rozbudowane – w jednej kości nabyć można 8, 16 oraz 32 GB, zestawu dwukanałowe to natomiast 16 oraz 32 GB. W profilu XMP 2.0 zapisano natomiast taktowania, które mogą wynieść 3200, 3600, a nawet 4133 MHz, odpowiednio dla opóźnień CL 16-20-20, 18-22-22, 19-23-23.

Tym, czym wyróżniają się nowe kości ADATA XPG od innych, są aluminiowe, czarne radiatory. Ozdobne, jednostajne nacięcia mają nie tylko dobrze się prezentować, ale również pomagać w odprowadzaniu ciepła. W podstawowej wersji D45, kości są niemal w całości czarne – wyróżnia się jedynie srebrny emblemat XPG. D45G to już wersja dla fanów kolorowego świata gamingu – dodatkowy moduł RGB pozwoli odróżnić kości z lepszymi osiągami, od podstawowej „czterdziestki piątki”. W D45G znajdziemy bowiem taktowania rozpoczynające się od 3600 MHz, a kończące na 4400 MHz.

Wartym zaznaczenia jest również fakt, że obie wersje nie są specjalnie wysokie i powinny zmieścić się pod niemal każde chłodzenie. W wersji podstawowej, producent podaje wymiar 40 mm, dla edycji D45G jest to natomiast 45 mm. Cena oraz dostępność obu modeli nie są jeszcze znane, jednak prawdopodobnie obie kości będą reprezentować średnią półkę cenową.

GoodRam chce trafić w gusta minimalistów dzięki serii IRDM PRO

Polskiego producenta GoodRam nie trzeba nikomu przedstawiać. Jak wskazuje nazwa, przedsiębiorstwo zajmuje się przede wszystkim produkcją kości pamięci (choć nie tylko). Opanowali tę sztukę do perfekcji, mogąc teraz pozwolić sobie na nieco ekstrawagancji. Tę symbolizuje między innymi seria IRDM PRO, wypuszczona na rynek w dwóch wariantach – biało-srebrnym oraz czarno-złotym. W najbliższym czasie do pamięci RAM DDR4 z serii IRDM PRO ma dołączyć kolejny przedstawiciel. Deep Black, podobnie jak jego starsi bracia, charakteryzuje się stonowaną stylistyką. Teraz jednak projektanci wznieśli się na wyżyny prostoty, oferując czarno-czarną kolorystykę.

IRDM PRO DDR4 Deep Black mają pojawić się w sprzedaży już niedługo. Poznaliśmy już wszystkie warianty oraz odpowiadające im ceny. Wszystkie kości taktowane będą zegarem 3600 MHz, a moduły o wielkości od 8 do 32 GB dostępne będą w niezbyt wygórowanych cenach. Za jedną kość pamięci 8 GB konsumentom przyjdzie zapłacić 229 zł, standardowe już 2x8GB to natomiast wydatek rzędu 479 zł. Najwięcej przyjdzie zapłacić osobom, chętnym na dwie kości po 16 gigabajtów – sugerowana cena detaliczna tego zestawu to 769 złotych.

RAM niczym ze sklepu jubilerskiego – G.Skill zaskakuje

Choć pamięć RAM ma przede wszystkim spełniać walory praktyczne, entuzjaści designerskich wnętrz komputerów potrafią zapłacić naprawdę sporo za to, by wyróżniać się nawet tak prostym elementem. Specjalnie dla nich G.Skill przygotowało serię Trident Z Royal Elite – srebrne oraz złote moduły z elementami przypominającymi diament. Całość rzucającej się w oczy konstrukcji przyozdobiona została diodami LED, co jeszcze bardziej zwraca na siebie uwagę.

Trident Z Royal Elite to jednak nie tylko wygląd. Kości stworzone zostały dla osób, które doskonale wiedzą czego oczekują od tego podzespołu. Producent przygotował kilka wariantów pamięci, z czego ten najpopularniejszy (16 gigabajtów) występuje w czterech wersjach taktowania – najniższa to 3600 MHz, najwyższa to aż 5333 MHz. Oficjalna dystrybucja pamięci powinna rozpocząć się jeszcze w maju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *