4th December 2022

FOLLOW US ON SOCIAL

Premiera kolejnej już generacji procesorów Intela zbliża się wielkimi krokami. Tym samym do sieci trafia coraz to więcej informacji, doniesień i testów. Tym razem na tapet wzięto Core i9-12900K, czyli jeden z topowych układów, w dodatku z odblokowanym mnożnikiem. Czego możemy dowiedzieć się z napływających benchmarków?

Będzie ciepło i drogo

Oczywistym jest, że topowe procesory muszą być zaopatrywane w odpowiednią dozę prądu, a i temperatury, do których układ się nagrzewa, nie będą należeć do najniższych. Potwierdza to też jedna z fotografii, zamieszczonych w serwisie Weibo. Jeden z pracowników firmy Lenovo zuploadował tam kilka benchmarków, które opisują parametry jednego z topowych układów 12. generacji. Prawdopodobnie mowa tutaj o i9-12900K.

Co zatem można wywnioskować? Przede wszystkim, jedna z najwydajniejszych jednostek Alder Lake nie będzie chłodnym układem. Wskazania pokazują średnią temperaturę 86 stopni, jednak nie wiemy, jakie chłodzenie zostało użyte w testach. Jeśli był to tylko tani cooler powietrzny, nie powinno być powodów do obaw. Jeśli jednak procesor chłodzony był cieczą, osoby, które nie zamierzają implementować do swojego komputera takiego rozwiązania, mogą zacząć się nieco martwić.

Zapytanie na pewno „dlaczego drogo”? Otóż nową jednostkę i9 cechuje też całkiem pokaźne zużycie prądu. CPU Package Power wskazuje na niemal 250 watów. Przy rosnących cenach prądu, przesiadka z taniego, budżetowego zestawu może okazać się dość zauważalna.

Premiera Intel Alder Lake za rogiem

Intel zapowiada, że 12. generacja procesorów to prawdziwa rewolucja. Co prawda pierwsze testy nie wskazują na specjalne zmiany, jednak warto pochylić się nad słowami producenta. Przede wszystkim, Alder Lake zaoferuje wsparcie dla RAM DDR5 oraz PCI-e 5.0. Same procesory mają też być znacznie wydajniejsze od swoich poprzedników, a to dzięki zasłudze ulepszonej architektury oraz przejściu na niższy proces litograficzny. Jak na razie jednak, zarówno przecieki odnośnie układów i9, jak i i7, nie wskazują na tak wspaniałe zmiany, jak deklaruje producent…

Z ostatecznymi osądami warto się jednak wstrzymać do czasu oficjalnych premier procesorów. Pierwsze modele mają pojawić się na rynku jeszcze w tym roku, jednak na pełną gamę Intel Alder Lake przyjdzie nam poczekać. Premiera układów, jak zresztą tradycyjne w przypadku procesorów, rozłożona została na długie tygodnie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *