4th December 2022

FOLLOW US ON SOCIAL

W ostatnim tygodniu NASA opóźniła wydanie nagród w zamian za najlepszy lądownik księżycowy. Konkurs ten zorganizowano, żeby spełnić plany Trumpa, który chciał wysłać nowych astronautów na księżyc już w 2024 roku. Z powodu małego funduszu oferowanego przez Kongres i Prezydenta, taki cel jest niemożliwy i opóźnienienia spodziewali się wszyscy.

Ile wynosiły nagrody?

Łącznie suma nagród dla zespołów wynosiła jeden miliard dolarów. Kontrakty otrzymał zespół Elona Muska – SpaceX, Jeffa Bezosa – Origin i Dynetics posiadane przez firmę Leidos. Jest to pierwszy raz od czasu programu Apollo, kiedy NASA postanowiła wydać pieniądze na finansowanie lądowników księżycowych. Oznacza to, że od ponad 50 lat, rząd stanów zjednoczonych nie starał się wysłać ludzi na księżyc.

W ostatnim tygodniu Stycznia 2021 roku, NASA powiadomiło, że musi przełożyć zakończenie konkursu na koniec Kwietnia. Według planów Trumpa wybrane miały zostać dwa lądowniki, które w przyszłości posłużyłyby do transportu ludzi na powierzchnię księżyca. Jednak aktualnie taki tok wydarzeń jest niepewny. W grudniu 2020 NASA otrzymała $850 milionów dofinansowania, na projekt lądowników. Jest to prawie o 2.4 miliarda dolarów za mało, niż planowano. Tym bardziej losy programu Artemis są coraz bardziej zagrożone. Dodatkowo Kongres i Biden bardziej skupia się na opanowaniu aktualnej sytuacji ze zmianą klimatu i pandemią, powoduje to opóźnienie wydania praw związanych z kosmosem.

Według NASA opóźnienie to pozwoli na lepsze dopracowanie lądowników i dopełnienie wszystkich obietnic złożonych przez firmy, które biorą udział w konkursie. W celu uspokojenia przedstawicieli firm ogłosili także, że nagrody mogą zostać wypłacone szybciej, niż planowany koniec kwietnia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *