4th December 2022

FOLLOW US ON SOCIAL

Zdawać się może, że dyski HDD to przeszłość. Próżno bowiem szukać nowych komputerów stacjonarnych czy laptopów, wyposażonych w tego typu bank danych. Mimo to, Seagate i WD nadal inwestują w tę technologię, a to ze względu na klientów korporacyjnych. Co tym razem wymyśliły te dwa przedsiębiorstwa?

Technologia OptiNAND od WD w dyskach o pojemności nawet 50 TB

Nieco tajemniczo brzmiąca technologia opiera swoje działanie o dodatkową pamięć NAND, zaimplementowaną do dysku HDD. Nie jest to jednak coś na wzór hybrydowych banków danych SSHD, bowiem OptiNAND pozwala na wyciśnięcie jeszcze więcej z dysków HDD. W połączeniu z zaawansowanym oprogramowaniem nośnika, tworzy nam się naprawdę interesujące urządzenie, szczególnie przydatne w centrach danych. 

Nowa technologia wsparta algorytmami programowania pozwala na zapisanie większej liczby ścieżek na cal, co przekłada się bezpośrednio na pojemność dysku. OptiNAND wpłynie również na zwiększoną wydajność, a także stworzy szansę na odzyskanie nawet 50x więcej danych w przypadku awaryjnej utraty zasilania.

Na pierwszy ogień Western Digital rzuciło nośnik o pojemności 20 TB. Choć nie jest on jeszcze oficjalnie dostępny w sprzedaży, pierwsze próbne egzemplarze zostały już wysłane partnerom biznesowym WD. Do tradycyjnej sprzedaży dyski te trafią dopiero za kilka miesięcy. Jak mówią włodarze firmy, w drugiej połowie dekady przyjdzie nam oglądać dyski HDD o pojemności nawet 50 TB. Czekamy zatem z niecierpliwością!

Dysk HDD o wydajności SSD? To możliwe, co potwierdza Seagate

Seagate Exos 2X14 to nośnik, o którym mówiło się już trzy lata temu. Dopiero teraz jednak trafia on oficjalnie do oferty producenta, co z kolei pozwala zapoznać się bliżej ze specyfikacją techniczna urządzenia. Liczba 14 w nazwie Exosa to ilość miejsca, jaką dysponuje dysk. Chodzi oczywiście o 14 terabajtów, które powstały z połączenia dwóch dysków 7 TB. Obudowa pozostała jednak w tradycyjnym rozmiarze 3,5”. Dzięki zastosowaniu technologi Mach.2, dysk Seagate rozwija prędkości transferów sekwencyjnych sięgające ponad 500 MB/s. Oznacza to, że z powodzeniem można porównać go do dysków wykorzystujących interfejs SATA. 

Jeśli myślicie o zakupie takiego dysku, niestety musicie obejść się smakiem. To rozwiązanie przeznaczone jest przede wszystkim dla centr danych, gdzie liczy się nie tylko ogromna pojemność, ale też szybkość transferów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *