4th December 2022

FOLLOW US ON SOCIAL

Choć osoby, które chciałyby złożyć zupełnie nowy komputer mają teraz nie lada problem, zarówno AMD jak i Intel zapewniają im choćby mały komfort, oparty o duży wybór procesorów. Zeszłoroczne oraz tegoroczne premiery „Niebieskich” nie były spektakularne, jednak konsumenci mogą pochwalić stosunek ceny do wydajności produkowanych przez nich komponentów. AMD nie chce być gorsze, jednak na zupełnie nowe procesory musimy jeszcze poczekać. Tymczasem oczekiwanie powinna umilić nowa rewizja procesorów z serii 5000.

Odświeżone procesory Ryzen 5000 już niedługo w sprzedaży?

 Twitterowe przecieki obecne są w praktycznie każdej branży. Nie inaczej jest ze światem komponentów elektronicznych. Użytkownik Patrick Schur dotarł do informacji, które wskazują na niedaleką premierę procesorów Vermeer (B2). Nowa rewizja nie wprowadzi rewolucyjnych zmian – AMD skupiło się przede wszystkim na minimalnym podniesieniu domyślnego taktowania, a dodatkowym „smaczkiem” mogą być ewentualne modyfikacje projektu procesora.

5950XT oraz 5600XT to jak na razie tylko domysły i spekulacje, jednak już niedługo możemy oczekiwać oficjalnego potwierdzenia lub zaprzeczenia doniesień wprost od producenta. Te mogą pojawić się na przykład podczas czerwcowych targów Computex 2021, które odbędą się w pierwszych pięciu dniach tego miesiąca.

AMD Rembrandt – diametralne zmiany w iGPU już niedługo

To, co zdecydowanie bardziej może podnieść temperaturę na rynku komponentów komputerowych,  to zupełnie nowa odsłona procesorów Ryzen. Seria 6000 powinna zaprezentować przede wszystkim duże zmiany w iGPU, co jest szczególnie ważne przy aktualnych cenach kart graficznych.

Wszystkie doniesienia o serii Rembrandt są na ten moment plotkami, które podobnie jak informacje o odświeżonych procesorach 5000, wyciekły z platformy Twitter. Jeden z użytkowników w kilku postach podzielił się ze światem potencjalnymi nowinkami odnośnie AMD Ryzen 6000. Nowe procesory mają bazować na usprawnionym rdzeniu Zen 3+, który będzie wykonany w sześcionanometrowej litografii. Ze względu na niezbyt dużą ingerencję w samą budowę procesora, użytkownicy nie powinni nastawiać się na znaczne poprawienie osiągów względem poprzedniej generacji.

To, co najbardziej elektryzuje w przeciekach, jest zupełnie nowa konstrukcja zintegrowanej grafiki, oparta o RDNA 2. Bloków obliczeniowych będzie co prawda tylko 12, jednak jest to potężny krok naprzód zarówno na polu wydajności, jak i efektywności energetycznej. Mobilna wersja AMD Ryzen 6000 zaoferuje dodatkowo wsparcie dla kontrolera PCIe 4.0 z ośmioma liniami sygnałowymi dla zintegrowanej grafiki.

Seria 6000 może być interesująca przede wszystkim dla osób, które szukają oszczędności i chcą zakupić procesor z niezłym zintegrowanym GPU. Na premierę pierwszych przedstawicieli AMD Rembrandt trzeba jednak poczekać jeszcze kilka miesięcy – premiera układów nie nastąpi wcześniej, jak na początku przyszłego roku.

Jak radzi sobie konkurencja? Premiera Intel Core 11. generacji już za nami

Premiera procesorów 11. generacji Intela rozciągnięta została na kilka miesięcy. Początkowo konsumenci zostali zaznajomieni z modelami desktopowymi, a ostatnie tygodnie przyniosły dokładne informacje oraz ceny jednostek z komponentami do użytku mobilnego.

Ceny zestawów płyta główna + procesor zarówno ze „stajni” AMD jak i Intela są podobne. Choć jednostki „Niebieskich” są tańsze, ich płyty główne oferujące optymalną wydajność nie należą do tych, które znajdziemy na pierwszej stronie sortując po cenie rosnąco. AMD natomiast postawiło na odwrotną sytuację, gdzie to procesor pobiera znaczą część budżetu na zestaw. Choć 11. generacja Intela nie przyniosła znacznych zmian, wydajność na przykład i5-11600K wzrosła dość znacząco.

Bezpośredni rywal Intela, AMD nadal jednak jest nieco lepszy w zastosowaniach wielowątkowych. Oznacza to, że w przypadku kupna komputera, który nie będzie przeznaczony do gier, lepiej postawić na konfigurację z Ryzenem na pokładzie. Za propozycją AMD przemawia również lepszy kontroler RAM, który nie zabija wydajności tak, jak robi to jednostka Intela.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *