4th December 2022

FOLLOW US ON SOCIAL

Już od dłuższego czasu wiadome było, że 12. generacja procesorów Intela może przynieść niemałe zmiany w ich konstrukcji. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku będziemy mieli okazję przetestować serię Alder Lake, a zatem nic dziwnego, że AMD wzięło się do pracy i kusi nas kolejnymi plotkami odnośnie podstawki AM5. Niedawno do sieci wyciekło kilka ważnych informacji, które zebraliśmy w jednym newsie.

AMD AM5 – nowoczesność będzie współgrać ze starszymi rozwiązaniami?

Choć AM5 ma wprowadzić kilka znaczących zmian w kwestii płyt głównych pod procesory AMD, najnowsze doniesienia mówią, że posiadacze chłodzeń na AM4 nie powinni mieć większych powodów do obaw. Te prawdopodobnie będą kompatybilne z nową podstawką. Nie jest to jednak w 100% potwierdzona informacja, bowiem takie domysły można jedynie wysnuć po schematach przedstawiających budowę gniazda AM5. Sposób montażu chłodzenia na obrazie przedstawiony jest w niemal identyczny sposób co w poprzedniej generacji płyt głównych, a zatem możemy mieć pewne nadzieje co do kompatybilności.

Niejako odniesieniem do przeszłości ma być również fakt, że pierwsze układy nie będą wspierać magistrali PCI-e 5.0, a jedynie 4.0. Na korzyść dla użytkowników wyjdzie jednak fakt, że płyty główne AM5 będą „uzbrojone” w 16 linii dla karty graficznej, 4 dla nośnika SSD, 4 dla portów USB oraz tyle samo dla chipsetu. Mimo wszystko brak wsparcia dla PCI-e 5.0 nie budzi pozytywnych wrażeń, bowiem konkurencyjne modele z obozu Intela będą takowe rozwiązanie akceptowały.

Mimo pewnych braków, AM5 ma do zaoferowania całkiem sporo

Nowe płyty główne z gniazdem AM5 będą oczywiście dedykowane dla najnowocześniejszych procesorów Ryzen, począwszy od Raphaelów oraz Rembrandtów. Poza tym, MOBO obsłużą pamięć DDR5 poprzez dwukanałowy kontroler RAM. Chipsety serii 600 to również wsparcie dla czterech linii PCI-e 4.0, pod które można wpiąć dysk SSD bądź kartę sieciową. Producent nie zapomniał też o obsłudze złącz SATA, USB 3.2 Gen2, USB 3.2 Gen2x2 oraz nieco archaicznego już USB 2.0. Płyty główne mają zostać pogrupowane według serii i tak na początku otrzymamy: A620, B650 oraz być może X670.

Mimo całkiem bogatego pakietu obsługiwanych technologii, podstawka AM5 ma pewne powody do obaw. Jedną ze znaczących różnic może być fakt, że płyty główne w nią wyposażone, przynajmniej na samym początku, nie będą mogły obsługiwać PCI-e 5.0, co z kolei zapowiedział już Intel. Seria Alder Lake ma zatem pewną przewagę na starcie, aczkolwiek nie jest ona na tyle znacząca, by miała już teraz wpłynąć na decyzje konsumentów. Najważniejsze będzie oczywiście bezpośrednie porównanie konkurentów oraz ocena stosunku ceny do jakości.

Jakie procesory będą współgrać z podstawką AM5?

Oczywistym jest, że procesorów starszej generacji nie będziemy mogli umieścić w nowych płytach głównych. Obsługa AM5 dedykowana jest dla najnowszych procesorów AMD, a wśród nich najbliżej premiery jest seria Ryzen 7000 Raphael. Układy mają bazować na mikroarchitekturze Zen 4, a wykonane zostaną w 5-nanometrowym procesie litograficznym. Procesory mają też posiadać zintegrowaną grafikę Navi 2, która zaoferuje lepszą wydajność niż jej poprzednik.

Na całkiem dobrze zapowiadające się procesory przyjdzie nam jednak poczekać. Ryzen 7000 Raphael mają trafić na sklepowe półki dopiero w 2022 roku. Do tego czasu konsumenci oraz recenzenci będą jednak mogli zapoznać się z pierwszymi układami Intel Alder Lake, które mają zadebiutować w ostatnim kwartale 2021 roku. Jak wskazują pierwsze przecieki, wydajność nowych konstrukcji od „Niebieskich” znacząco przypomina tą, reprezentowaną przez procesory AMD. Szykuje się zatem zacięta walka o głos konsumentów!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *